Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Ochrana zvěře v období sečení vysoké trávy

Ochrana zvěře v období sečení vysoké trávyDatum konání:
30.5.2023
Datum ukončení:
31.8.2023

Vážená paní starostko, vážený pane starosto, vážení občané této obce.

Každý rok nastává s příchodem jara čas sečení vysoké trávy na rozsáhlých plochách v katastru Vaší obce. Myslivci dostávají povinná hlášení od zemědělců (ze zákona mají dostávat) o této plánované aktivitě, a protože  pečují o přírodu a vše živé v okolí, vědí, že se ve vysoké trávě skrývá život, který je při sečení v ohrožení.

Vysoká tráva ukrývá hlavně srnčata, která sice slyší hluk sekaček, ale necítí nebezpečnou pachovou stopu, a tak zvolí vzhledem k okolnostem a svým schopnostem čerstvě narozených tvorů strategii zůstat v úkrytu. Pokud srnčata včas neopustí své místo, sekačka jim nelítostně utne nožičky, nestihnou utéci a jejich život je takto drasticky ukončen.

Lze těmto scénářům zabránit?                 ANO

Myslivci a lidé, kterým není lhostejný osud srnčat, přicházejí před plánovaným sečením trávy na louky, vytvářejí v rozestupech rojnice pročesávající travnatý porost, s cílem vyplašit pachem, hlukem, pohybem srnčata a zahnat je do bezpečí. Čerstvě narozená mláďata také umisťují do košů a bedýnek na kraj luk, kde v bezpečí přečkají senoseč a jsou pak navrácena na louku k matce, která se pohybuje stále poblíž. V lokalizaci srnčat pomáhají lidem drony, které jsou schopny v časných ranních hodinách dle teplotních rozdílů určit přesné místo ukrytého mláděte a navigovat potom lidskou pomoc.

Řešení tedy existuje, je ale jasné, že vyžaduje pomoc techniky a lidí. Čím více lidí se najde k pomoci, tím delší a hustší rojnice se může vytvořit v kratším čase. Co by jeden člověk dělal celý den, může zvládnout skupina za mnohem kratší dobu a i mnohem efektivněji.

Travnatých ploch je ale mnoho, myslivců málo. Málokdo si uvědomuje, jaké tragédie nastávají při sečení travnatých ploch, kolik srnčat kvůli lidské činnosti zbytečně umírá. Kolik nešťastných a hledajících srna/matek bloudí večer po loukách… Existuje mnoho lidí, kteří by rádi pomohli, ale protože o tomto problému nevědí, ani je to nenapadne.

A proto se obracíme na Vás.

Prosíme o spolupráci. O informování občanů Vaší obce (ve zpravodaji, místním rozhlasem, vyvěšením letáku na nástěnce, vytištěním letáku a distribuci do schránek občanů...). O propojení dobrovolníků s místními myslivci. O zkoordinování těchto akcí- nahlášení času, místa, podmínek (prostřednictvím propojení na sociálních sítích, telefonu, osobní domluvou…).

Zapojit se lze i prostřednictvím podpory nákupu dalších dronů, jejich obsluhy, nalezení finančních podpory, šíření informací ohledně sečení luk a ochrany srnčat dál.

Věříme, že se ve Vaší obci najdou dobří lidé, které mají čas, chuť, vezmou holínky, baťůžek s pitím, propojí se díky Vám s místními myslivci, seznámí se s novými laskavými lidmi, stráví čas v přírodě, projdou se, udělají něco pro své zdraví a zároveň i pro srnčata.

Děkujeme a věříme, že Vás tento dopis oslovil, dotkla se Vás tato problematika a vznikl impuls ke spolupráci. Více informací o problému na www.stopsecenisrncat.cz
Email:
pomoc@stopsecenisrncat.cz    Facebook: Stop sečení srnčat    Instagram: #stopsecenisrncat
FB – lokální skupina pro akce v terénu:  Vyhánění srnčat – senoseč, Krumlovsko, Budějovicko, Kaplicko