Úvod > O obci > Aktuality > Slovo senátora - červenec 2024

Slovo senátora - červenec 2024

Sokolovsko vyhrává! Karlovarský kraj vyhrává!

Když jsem přemýšlel o tom, jak bude vypadat průvod Prahou, který jsem měl v plánu už od roku 2020, tak z toho přemýšlení vypadla tato dvě provolání z nadpisu. Ten průvod se letos konečně uskutečnil, přesněji 23. května. A tato dvě provolání dala současně i název skvělému koncertu, který se odehrál v krásném prostředí Valdštejnské zahrady v Praze v Senátu. Vystupovali tam muzikanti a umělci ze Sokolovska a zanechali jsme podle reakcí publika přímo v Senátu, tak potom i kolemjdoucích v ulicích Prahy, skvělý dojem. A to mě moc těší.

Závěrečný pochod centrem stál za to. S cedulemi Sokolovsko vyhrává! a Karlovarský kraj vyhrává! jsme šli od Senátu až na Kampu. Lidé tančili na ulici, vylézali z hospod, aby se podívali "co se to děje", když slyšeli bubny a saxofony a pozoun a tuby a pikoly v centru Prahy. Mnozí turisté a návštěvníci Prahy si průvod točili, usmívali se, mávali a pohupovali se do rytmu, na Karlově mostě na nás zahoukala projíždějící loď.. Prostě Sokolovsko v Praze!

Už v roce 2020 jsem měl zajištěný termín v rámci Valdštejnského léta v Senátu, seriálu koncertů a dalších kulturních akcí, které v zahradě každoročně probíhají. A jelikož jsem měl pozvanou výbornou sokolovskou pochodovou kapelu Bohemian Marching Band, napadlo mě že bychom po koncertě mohli vyrazit i do ulic a ukázat Praze, jak skvělé muzikanty tu máme. Bohužel do toho zasáhla tehdy protiepidemická opatření, zahrada byla uzavřena a koncert zrušen. Termín u kapely jsem měl rezervovaný, náměstí tehdy uzavřena nebyla, tak jsme si udělali Senát v Sokolově a na Starém náměstí BMB zahráli. Letos už se to povedlo přímo v zahradě, kromě Bohemian Marching Band zahráli i skvělí Leleband z Chodova, což je ukulelový orchestr složený z desítek ukulelistů a v pohodovém ukulelovém rytmu hrají známé hity naší i světové hudby. Další část této akce bylo vystoupení sokolovských “slamerů” - SLAM POETRY je soutěž básníků a ti naši pravidelně vyhrávají na mistrovstvích ČR. Počasí vyšlo, i když jsme měli velké obavy. Moc děkuji všem interpretům z našeho regionu, kteří přijali mé pozvání a na této akci se podíleli. A také všem, co na večírek v Senátu přišli.

Přímo v zahradě jsme také spolu s Karlovarským krajem a se senátory Karlovarského kraje, Miroslavem Plevným a Věrou Procházkovou, zorganizovali a dali záštitu nad výstavou “Karlovarský kraj - ráj klidu, inspirace a divoké přírody”. Celý červen mohou tuto výstavu, reprezentující náš kraj, návštěvníci Valdštejnské zahrady vidět. Zahrada je přístupná veřejnosti každý den a je hojně navštěvovaná. Na vernisáži výstavy 5. června zahrály výborné hudebnice ze ZUŠ Horní Slavkov a skvěle reprezentovaly. Jsem moc rád, že je o našem regionu v Praze slyšet a že ho můžeme představit na tak krásném místě. V jedné z nejkrásnějších zahrad Prahy hned vedle proslulé krápníkové stěny.

Přeji vám krásné léto. A pokud navštívíte i Prahu a budete mít čas, nezapomeňte se podívat do Valdštejnské zahrady.

Miroslav Balatka, senátor