Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Slovo senátora - leden 2024

Slovo senátora - leden 2024Datum konání:
18.12.2023
Datum ukončení:
31.1.2024

Bilancování roku 2023 tentokrát trochu jinak. A ještě něco navíc.

 

Chtěl bych vám všem popřát moc hezký celý nový rok, plný spokojenosti, optimismu, radosti, štěstí a hlavně zdraví. Také ať vám přinese co nejméně zbytečných konfliktů a celkově více klidu. Doba není jednoduchá, v Evropě se válčí, dopadá na nás spousty skličujících informací a také ekonomických důsledků stavu současného, poněkud zdivočelého světa. Žijeme ale v jednom z nejbezpečnějších svobodných států a v té šťastnější a bohatší části planety Země. Někdy na to vzhledem k mnoha katastrofickým zprávám, které se na nás hrnou, zapomínáme. Každá ekonomická krize jednou skončí a je pravděpodobné, že se situace začne lepšit už v příštím roce. Současné ceny pohonných hmot už jsou stejné, jako byly v roce 2021, další ceny také začínají klesat. Uvidíme. Nicméně bývá zvykem na začátku roku bilancovat ten předchozí. Pokusím se na minulý rok podívat z hlediska toho, co je ve všech krizích a těžkých situacích nejdůležitější. A to je to, jak si umíme jako lidé vzájemně pomáhat a přinášet si radost.

 

Loňský rok byl v tomto ohledu velmi zajímavý. Je úžasné, že v ČR je 1,5 milionu (!) dobrovolníků, tedy lidí, kteří mají nějakou zkušenost s prací pro druhé bez nároku na mzdu. To je přibližně každý desátý člověk.. Aktivních dobrovolníků je přibližně 600 tisíc a toto číslo se stále zvyšuje. Mne například potěšilo, že mnoho mladých lidí věnuje svůj čas třeba čtení hendikepovaným lidem ze zařízení Pramen v Mnichově v našem regionu, ale také na mnoha dalších místech, třeba v nemocnicích. Dobrovolníci také pomáhají při různých krizových situacích. Loňský rok byl také velmi zajímavý z hlediska sbírek, kterých bylo nespočet. Radost přinášejí projekty, jako jsou Ježíškova vnoučata, kdy lidem v domovech seniorů kupují lidé dárky podle jejich přání. Jako malý zázrak může působit letošní srpnová sbírka pro Martínka, kdy se pro zahraniční léčbu velmi vzácného a vážného onemocnění tohoto malého kluka podařilo vybrat za 35 dní přes 151 milionů korun od více než 307 tisíc dárců. Rekordní byla letos také například podzimní sbírka potravin pro potravinové banky, kdy se podařilo sebrat 718 tun potravin, což je nejvíce v historii sbírky. Potravinové banky jídlo distribuují lidem v krizové situaci. Kromě pomoci doma jsou lidé v ČR ochotní posílat své peníze i na pomoc do zemí, které na tom jsou násobně hůře než my, ať už z důvodu válečných konfliktů nebo přírodních katastrof. Celkově to jsou nemalé částky v řádech stovek milionů. To, že jsme jako občané ČR připraveni pomáhat, je podle mého velmi dobrou zprávou. A těch je v posledních letech méně, nebo jsou přehlušeny těmi negativními.

 

A mám pro vás navíc ještě jedno bilancování. A to rovnou necelých pěti let. Tak dlouho totiž píšu pravidelně téměř každý měsíc články do obecních a městských Zpravodajů, jako je tento. S mým týmem jsme se rozhodli jejich část publikovat v útlé knize, která je nyní už i ve fyzické podobě v malém nákladu vytištěná a která nese název “Náš region očima senátora”. Pokud byste měli zájem, můžete si o tuto publikaci napsat a posoudit, jestli se nám povedlo vybrat za těch pět let ty nejzajímavější texty nejenom o mé práci. Články jsme doplnili fotografiemi a také jsem k nim dopsal komentáře, jak to, co píšu v článku nakonec dopadlo nebo můj současný pohled na věc. Vzhledem k tomu, že je výtisků málo, vylosujeme pět výherců, kteří k žádosti o publikaci připojí správnou odpověď na otázku: „Kdo byl první předseda Senátu parlamentu samostatné republiky na našem území?“. Knihu v elektronické podobě a také kontakty, kam je možné odpovědi e-mailem nebo dopisem do 31. 1. 2024 zaslat, najdete na mých webových stránkách www.miroslavbalatka.cz.

 

Přeji vám krásný leden a šťastný rok 2024. Miroslav Balatka, senátor