Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Slovo senátora - únor 2024

Slovo senátora - únor 2024V Lokti vzniká zubní klinika s 12 ordinacemi

 

S problémem sehnat zubaře se v našem kraji setkal téměř každý. A nejen v našem, situace je obdobná skoro ve všech krajích v republice, a to dlouhodobě. Zdravotním pojišťovnám, které mají dle zákona povinnost zajistit dostatečnou zdravotní péči, se tato jejich role dlouhé roky opravdu nedaří. Lidé ale lékařskou péči, tu zubní nevyjímaje, potřebují. I proto tuto funkci zdravotních pojišťoven suplují někteří politici Karlovarského kraje, obcí a měst různými pobídkami pro zřízení ordinací. Snaží se tak pro občany zajistit lepší zdravotní péči a dostat do našeho regionu lékaře. Karlovarský kraj také studentům žádaných profesí poskytuje stipendia, která mohou jim a jejich rodinám ulehčit nebo umožnit nákladné vysokoškolské studium. Systém stipendií doznal loni změn, zvýšily se také vyplácené částky. Nově se stipendia v našem kraji poskytují nejen studentům medicíny, ale také studentům pedagogických fakult a studentům sociálních služeb. Kvalifikovaných pracovníků je u obou těchto profesí velký nedostatek. Stipendistů každý rok utěšeně přibývá, což je skvělá zpráva. 80 % z nich navíc v našem kraji zůstává i po vypršení zpravidla pětileté lhůty, která je podmínkou stipendijního programu.

 

Ale zpět k loketské zubní klinice. Nápad na její zřízení se objevil už v roce 2017, avšak ne v hlavě politiků, ale v hlavě čerstvého absolventa zubního lékařství MDDr. Dana Kábrta, který také pobíral krajské stipendium. Už měl vyhlédnutý objekt v Lokti na náměstí, a aby si mohl na specializovaném pracovišti mimo kraj doplnit vzdělání a následně kliniku rozjet, požádal Karlovarský kraj o dvouletý odklad pracovního nástupu. Tehdejší vedení kraje ale této žádosti nevyhovělo. Nikdo s ním nejednal, nikdo si ho nepozval, aby vysvětlil, co má v plánu a proč o odklad žádá. Pouze mu formálním dopisem oznámili, ať stipendium vrátí. Tehdejší přístup Karlovarského kraje ho překvapil a mírně řečeno nenadchnul. Stipendium vrátil. Dodělal si specializaci a v roce 2020 otevřel kliniku s velmi zajímavým konceptem a systémem s pěti lékaři a ordinacemi. Ale v Litoměřicích. Bohužel. V  současnosti tato zubní klinika výborně prosperuje, má nejmodernější vybavení včetně zubního CT, 10 zubařů, dentální hygienistky, 8 ordinací, vlastní laboratoř. Tohle jsme už v Lokti mohli mít..

 

S Danovým tátou Tomášem Kábrtem ze Sokolova jsme dlouholetí kamarádi a jsme v kontaktu. V roce 2022 jsme se na zubní kliniku v Litoměřicích jeli podívat spolu s hejtmanem Petrem Kulhánkem, který má zdravotnictví v gesci, a radním pro sociální věci Robertem Pisárem a navázali jsme metodickou spolupráci. Když se pak uvažovalo, jak naložit s objektem bývalé průmyslovky v Lokti na náměstí, která je ve vlastnictví kraje, nápad zřídit kliniku právě tady byl opět na stole. Záměr se rozjel v roce 2023, v krajské budově má vzniknout klinika s 12 ordinacemi a s 8 byty pro lékaře. Vše je v pohybu, studie je hotová, ale aktuálně záměr narazil na nesoulad s platným územním plánem města Lokte - podle něj totiž v této původně školské budově není možné vybudovat více než jeden byt. Změna územního plánu je v řešení, bude ale stát čas a zpoždění. Byla iniciována změna územního plánu a kraj slíbil maximální podporu včetně finančního krytí.

 

Jsem rád a oceňuji, že do toho kraj nyní takhle šlape. A těší mě, že jsem tomuto nápadu mohl alespoň trošku pomoci. Moc bych si přál, aby zubní klinika, která v Lokti mohla být už v roce 2020, vznikla co nejrychleji.

                                                                                                          Miroslav Balatka, senátor