Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Slovo senátora

Slovo senátoraVýstava umělce z regionu v Senátu

 

“Je to první výstava obrazů, která mě opravdu zaujala.” “Dají se obrazy koupit? Jeden se mi moc líbí.” “Jako opravdu dobrý, originální, to je pecka.” To jsou vybrané komentáře mých kolegů senátorů a zaměstnanců Senátu těsně po instalaci výstavy, nad kterou mám záštitu a kterou jsme zorganizovali. Ve Valdštejnském paláci jsou tři místa, kde mohou senátoři uspořádat výstavu a prezentovat tak umělce nebo například města a zajímavá místa ze svého obvodu. Tyto výstavy pak mohou vidět návštěvníci Senátu z celé republiky, zahraniční návštěvy, zkrátka všichni, kteří do Senátu zavítají.

 

“Má přijít 90 lidí na vernisáž? Tolik? Kam se vejdou? Většinou na vernisáže dorazí kolem 30 lidí.” To byly obavy na straně pracovníků odboru Senátu, který se podílí na organizaci výstav a vernisáží, zajišťuje prostory a podporu při instalaci. Všechno nakonec dopadlo na výbornou, ale popořadě.

 

Dva měsíce, od ledna do 10.3.2024 je v Senátu, v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce k vidění výstava obrazů s názvem “Pozdravy z lázní a blízkého vesmíru” malíře z Mariánských lázní Jana Suzna Sozanského. Jeho olejomalby a kresby, které jsou často inspirované jeho milovanými Mariánskými Lázněmi, ale i sci-fi, a které zpravidla obsahují vtip nebo hlubší poselství, přilákaly na vernisáž nakonec opravdu více než 90 lidí. To Senát na vernisáži ještě nezažil. Přijeli jak lidé z našeho kraje, tak mnoho Pražanů. Byl to velmi příjemný a originální večer, na vernisáži se o hudební rozměr postaral kytarista a zpěvák Oldřich Neumann ze skupiny Znouzectnost a zazněly také básně Jana Hauberta, který je zpěvákem ve skupině Visací zámek. Za bezchybný průběh vernisáže bych chtěl poděkovat všem, kteří se na ní podíleli. Na závěr ještě proběhla komentovaná prohlídka historických prostor Valdštejnského paláce.

 

Už jsem měl v minulosti zarezervované termíny pro dvě výstavy, oba bohužel překazila covidová krize a protiepidemická opatření, nakonec se ani jedna z těchto důvodů nemohla konat. Letos poprvé se to konečně podařilo. Mám z toho velkou radost a jsem rád, že se náš region a kraj tímto způsobem prezentuje na takto prestižním a krásném místě.

 

Nevím, zda budete číst tyto řádky včas, ale mám pro vás ještě jedno pozvání. Na sobotu 9. 3. 2024 plánujeme s autorem Janem Sozanským komentovanou prohlídku výstavy. Pokud byste se chtěli zúčastnit, ozvěte se mi na balatkam@senat.cz, popřípadě mé asistentce, počet míst je omezen.

 

Přeji vám krásný březen. Miroslav Balatka, senátor